262cm sumca vytiahli z osemstupňového Pádu

262cm sumca vytiahli z osemstupňového Pádu

Začiatkom marca zamierili Ludwig a Max Hellerovci v spoločnosti rybárskeho sprievodcu Stefana Seußa na rieku Pád v Taliansku. Práve jar je na tejto najdlhšej talianskej rieke obzvlášť zaujímavou časťou roka. Teplota vody pomaly stúpa k 10 stupňom a nastáva obdobie preslávenej aktivity obrovských sumcov.

Všetko inak - Nestačí len sledovať vodu, dôležité sú aj maličkosti naokolo

Všetko inak - Nestačí len sledovať vodu, dôležité sú aj maličkosti naokolo

Takmer každý sumčiar túži uloviť čo najväčšieho sumca. Inak tomu nie je ani u mňa. Treba si však položiť otázku. Čo preto môžeme urobiť, aby sme pri love kráľa hlbín boli úspešní? Je mnoho vecí, no najčastejšie sa stretávame s názorom, že je potreba sledovať a počúvať vodu. Áno, to je pravda, no čo ak to nepomáha?
Pravda o sumcoch - škodná alebo nie?

Pravda o sumcoch - škodná alebo nie?

Sumec, dosahujúci väčšie rozmery, je vo vode škodnou. Požiera násadové kapry aj menšie zubáče. Už ozaj veľké sumce nemajú problém zhltnúť aj 60-70 cm kapra. Dokonca aj niekoľko takýchto, a to týždenne. Sumec teda pôsobí vo vodách značné škody na osádke rýb, a preto je dôležité ich nepúšťať naspäť! Dovolím si tvrdiť, že presne takýto, ak nie horší názor má na sumca 80 % rybárov. Ja sa ale pýtam, prečo? Naozaj je sumec škodná a do vody nepatrí? Presviedčať vás o opaku zrejme nemá zmysel, no ale aj tak sa o to pokúsim. Odkiaľ však začať?

 Vábenie na rieke

Vábenie na rieke

Keď som si prečítal článok od Andreja Bira -Vábnička na rieke, tak som sa aj ja rozhodol prispieť mojimi poznatkami lovu s vábničkou. 

 

Podvodný plávak,,Magnet,, na sumcov

Podvodný plávak,,Magnet,, na sumcov

Prechodené dlhé roky na slovenských a zahraničných riekach nám dali veľa skúseností o správaní sa sumcov ich kŕmení, lovení  a v neposlednom rade zistenie, že sumec je nielen dravá, ale aj hlavne zvedavá ryba. Neustále ukladanie sumcových bójok, priväzovanie plavákov s nástrahami ostalo niekedy celé noci bez ich povšimnutia. Toto nás nútilo zamýšľať sa neustále nad ľahším a menej pracným lovom ,,kráľa našich hlbín. No a pred pár rokmi sa nám do rúk dostal takzvaný,, podvodný plavák,,. Lov sumca týmto systémom nám dal po mnohých zdokonaľovaniach a hodinách strávených na vode veľa nádherných úlovkov. Po týchto skúsenostiach sme sa rozhodli, že dokážeme, aký účinok má podvodný zvukový plavák oproti tichému plaváku.
Lov sumca na potokoch a malých kanáloch

Lov sumca na potokoch a malých kanáloch

V tomto článku vám chcem priblížiť lov kráľa našich vôd na menej navštevovaných a u mnohých rybárov aj podceňovaných revírov. Reč bude o love na potokoch a malých kanáloch. Ja osobne najradšej lovím sumce na riekach a veľkých hlbokých jazerách.  Ani jedno z toho však potok či kanál nespĺňa, no aj napriek tomu tieto vody rád navštevujem.  Nakoľko hlavne na začiatku sezóny lovu dravcov sú rieky a jazerá doslova posiate plavákmi, bójami a často počuť aj zvuky vábničky. Rozhodol som sa tak nájsť revír, ktorý nie je tak veľmi navštevovaný. 
Týždeň na Malom Dunaji

Týždeň na Malom Dunaji

Myslím, že to bolo niekedy začiatkom augusta, keď som sa rozhodoval kam vyraziť na týždňovú rybačku. Nakoniec som sa rozhodol pre Malý Dunaj. Keďže som na tejto rieke v minulosti nikdy nelovil, skúsil som sa skontaktovať na kamaráta Juraja, ktorého som do tej doby poznal iba z facebooku. Juraj veľmi často uverejňoval fotky sumcov práve z Malého Dunaja, tak som si povedal, že on by mohol byť ten, kto mi poradí s výberom dobrého miesta a povie nejaké užitočné informácie o tejto vode. Už po telefonickom rozhovore sa mi zdalo, že Juraj bude správny chalan a ako sa neskôr ukázalo, nemýlil som sa. Dokonca sme sa dohodli, že rybačku podnikneme spolu. 
Sumce - vychytávky roka 2013

Sumce - vychytávky roka 2013

Hlavná rybárska sezóna v tomto roku sa pomaly prehupla do jej druhej polovice a už teraz sa mi na niekoľkých výpravách za sumcami osvedčilo hneď niekoľko nových trikov, ktorým by som v tej minulej moc nedôveroval. Práve týmto zisteniam budem venovať nasledujúce riadky, pretože si myslím, že by aj vám mohli pomôcť. Článok venujem predovšetkým vábeniu sumcov a okrajovo spomeniem aj lov sumca inými metódami.

Súmraky velikánov

Súmraky velikánov

V posledných časoch ošial takzvaný ,,lov sumcov,,nemá hranic.Vodné nádrže a jazerá,sú takmer preplnené bojkovými montážmi,člnmy a vábňičkami,ktoré šlahajú hladiny,ako plamene.Skrátka dása povedať,že je preskúmany každý kút vodných kráľovstiev.O love sumcov sa popísali mnoho články,v tomto článku sa nebudem opakovať,ako z učebnice aký treba prút či naviják,ale pokusim sa vám priblížiť moje skúsenosti s realit.V dnešnej dobe nepoznám rybára,ktorý by nemal vo výbave prichystaní,aspoň jeden prút na krála našich hlbín-sumca.Nič mi ine neostávalo,ako sa preorientovat na krásy a zákutia našich riek a doslova som sa vžil týmto mramorovým krásavcom priamo do kože.

VÁŽSKE VÁBENIE

VÁŽSKE VÁBENIE

autor: Erik Zbiňovský

Sumce doma a naživo?

Sumce doma a naživo?

autor nahrávky: dvojica špičkových sumčiarov - Erik Zbiňovský a Jakub Vágner

Erik Zbiňovský - 2005

Erik Zbiňovský - 2005

autor: Erik Zbiňovský

Rio Ebro

Rio Ebro

autor: Štefan Oross

Sumce po taliansky

Sumce po taliansky

autor: Erik Zbiňovský

Novinky e-mailom

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook