Prívlač - prívlačové nástrahy

Lov nočných vlkov

Lov nočných vlkov

Mnohí z vás už určite tušia, o čom bude tento článok. Venovať sa v ňom budem našej najkrajšej dravej rybe -  zubáčovi.
Sáva – lov rýb vláčením v extrémnych podmienkach

Sáva – lov rýb vláčením v extrémnych podmienkach

Je použitie silového prívlačového náradia na riekach opodstatnené? Odpoveď  na túto otázku nám dala tohtoročná výprava na rieku Sávu.
Pstruhobranie 3. Čerenec

Pstruhobranie 3. Čerenec

Po pretekoch v Čerenci, kde som sa umiestnil na druhom mieste som sa rozhodol, že sa na túto vodu ešte určite vrátim. Preto som oslovil brata, či to neskúsime spolu. Súhlasil a preto netrvá dlho a vyrážame. 

Pstruhobranie 2. Čerenec

Pstruhobranie 2. Čerenec

Po posledných pretekoch v Považanoch, kde sa mi celkom darilo som sa rozhodol navštíviť aj preteky na vodnej nádrži VN Čerenec. Jedná sa o moju domácu vodu, čo som bral ako výhodu. Samozrejme si všetko nechávam na poslednú chvíľku a registrácia už mala byť ukončená. Miesto sa našťastie našlo a ja už sa spokojne teším na preteky.

Pstruhobranie 1. Považany

Pstruhobranie 1. Považany

 

Ešte na jar som sa prihlásil do seriálu kinder spinnig tour a termín pretekov na malom štrkovisku v Považanoch sa už pomaly a nezadržatelne blížil. Dva týždne pred pretekmi už som nemohol na nič iné ani myslieť, tak si hovorím treba sa pripraviť. Ako rybár preferujúci skôr chytanie kaprov som na prívlač chodil len s bratom a to málo kedy.

Bod chuti a vône

Bod chuti a vône

 

Dosť podstatná  pre ryby je chuť.  Samozrejme, že to nie je nič nové pod slnkom. Lovci kaprov, amurov, pleskáčov a inej ryby už ani snáď nevedia vymyslieť nové príchute, či vône. Často ich nápady hraničia so „šialenstvom“.  No, ale platí to aj na dravé ryby pri love prívlačou? A vôbec má to svoje opodstatnenie? Na tieto otázky by som s troškou odvahy skúsil odpovedať.

 

Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska juniorov v LRU prívlač

Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska juniorov v LRU prívlač

Posledná sobota v mesiaci apríl patrila bezpochyby mladým prívlačiarom. Podľa plánu športovej činnosti na rok 2015, SRZ Rada, Žilina v spolupráci s SRZ MsO Trenčín, usporiadali Majstrovstvá SR juniorov  v LRU – Prívlač s medzinárodnou účasťou.

 

Ach, ten Mesiac

Ach, ten Mesiac

Po dlhšej úvahe, som sa odhodlal k napísaniu, tohto možno pre niekoho nezaujímavého príspevku.  Viedol ma k tomu, okrem iného, aj  roky pripravovaný akýsi lunárny kalendár, ktorý si už roky môžete prezrieť v každom čísle RRR na strane číslo 4. Ku každému dňu sú tam pridané akési krížiky, ktoré oznamujú rybárom, aká je aktivita rýb s ohľadom na mesačný svit.

Rybačka na Orave

Rybačka na Orave

Prečo práve táto lokalita? Na vyskúšanie a otestovanie väčšieho množstva nových produktov z našej ponuky určených na rôzne prívlačové  štýly, lepšia lokalita ako veľká priehrada ,kde sa hlboké úseky striedajú s terénnymi vlnami ,pozostatkami stavieb ,pobrežnými plytčinami ,a ústiami potokov a riek, nie je.  
A čo Dunaj?

A čo Dunaj?

Nechcel som sa do tohto článku pustiť, však,  čo bolí to prebolí a bude pokoj.  No ak niečo bolí už viac ako nejakú kratšiu chvíľu, tak treba predsa len bolesť liečiť a treba niečo povedať.  Na jednej strane čítame, ako sa robí na úseku rybárskej stráže a na druhej strane to asi nebude až také horúce. No a klinec do rakvy zabil kolega z Maďarska, keď ma doslova chcel vyhodiť z miesta lovu rýb na našej strane Dunaja, kde som lovil. 

Malý Dunaj 2014

Malý Dunaj 2014

Sezóna 2014 na veľkom Dunaji bola akási rozpačitá. Koniec leta a začiatok jesene bol v znamení neustálych vyšších stavov, ktoré hraničili z povodňovými stupňami. Zakalená voda nahrávala skorej lovu sumcov na ťažko a nie prívlači, pretože najčastejším úlovkom boli listy stromov.   A tak mi neostávalo nič iné,  ako sa ohliadnuť po inom revíry a pretože som verný rieke Dunaj, tak mi neostalo nič iného ako spodný úsek rieky Malý Dunaj. 

Cesta do praveku

Cesta do praveku

Sedím v člne uprostred neznámej rieky ,vnímam len  neskutočné ticho.  Trpezlivo preklepávam po centimetroch dno pod sebou  metódou, ktorá je pre mňa niečím novým. Nemám ani veľmi na výber .Cieľová ryba je zubáč, ktorý v hojnom počte v hĺbke cez desať metrov čaká na každý nezvyklý pohyb v jeho pravekom kráľovstve. A to doslova. Rieky, na ktoré sme zvyknutí u nás ,sú poväčšine spútané priehradami a kanálmi. Voda kulminuje podľa želania človeka a nie ročných období a toto všetko si príroda pamätá.. Tu si nemá príroda čo pamätať ,všetko je tu ako scéna  filmu z našich detských čias. Odtrhnutý breh aj s porastom ako menší dom, v každom meandri pod ním hĺbka do dvadsať metrov s vyčnievajúcimi konármi ,absencia vydupaných miest na brehu, a sonar kreslí neskutočné rybie bohatstvo pod nami.

Základ prívlače je stopercentný naviják na každodenné používanie – Finnor Inshore

Základ prívlače je stopercentný naviják na každodenné používanie – Finnor Inshore

Myslím, že každý mladý prívlačiar začal svoje prvé vychádzky s navijakmi zo zadnou brzdou.. Ani ja som nebol výnimka  a cítil som sa ako ten najlepší rybár na celom jazere..Začiatky boli samozrejme bez záberov a ja som nahadzoval ako zmyslov zbavený, čo to dalo a čo som vládal.. Ale vždy som sa musel sústrediť viac na zadnú brzdu môjho, vtedy super navijaku,  ako na samotné zdolávanie..Bol  to pre mňa problém pri dokonalej súhre s rybou a často som rukou hľadal spodok navijaku a rozhodoval sa, ktorým smerom otočiť kolečko, aby som cievku povolil alebo dotiahol..Pri zábere som mal čo robiť, sústrediť sa kam ide ryba a nie ešte obchytkávať celý navijak a hľadať brzdu ..často takýto súboj s rybou končil  mojou prehrou a ostali len veľké vlny po útoku dravca..Boli to ešte časy, keď som používal silon na prívlač, ale na tento navijak išla aj moja prvá šnúra ..
Lov na malom štrkovisku

Lov na malom štrkovisku

Šťuky neboli až také aktívne, ako som na tomto jazere zvyknutý. Asi za tri hodiny chytania sa mi podarilo chytiť sedem šťúk a dve som vypol. Najlepšou nástrahou boli GOBY SHAD a YUWAKU TROUT SQUAD. Ryby sa nachádzali tak, ako som predpokladal, okolo brehu pod konármi, lebo z voľnej vody som vytiahol len jednu šťuku. 
Lov nedravých rýb prívlačou

Lov nedravých rýb prívlačou

Špecializácia pívlačových techník je v súčasnosti každým rokom rozmanitejšia vďaka ponuke náčinia, nástrah a najmä neobmedzenému zdroju informácií. Tak ako sa dá určitým lovným spôsobom, montážou a krmivom docieliť doslova selektívny lov určitých druhov rýb pri plávanej, kaprárení alebo feedri, to isté môžeme docieliť aj pri prívlači. Toto experimentovanie s prívlačovými technikami je možné podľa druhu revíru, v akom lovíme a podľa toho, aké bohaté sú vody na rybiu obsádku.

Navrch stránky