Rybárske oblečenie - údržba

Rybárske oblečenie - údržba

Investovali ste do kvalitného membránového oblečenia a nechcete ho znehodnotiť? Správna údržba je prvoradá. Inštrukcie pre údržbu sú vhodné ako pre majiteľov, ale aj predajcov oblečenia.

Premoká vám rybárske oblečenie? Možno robíte chybu vy


Rybárske oblečenie je veľmi dôležitou súčasťou našej výbavy. Byť vhodne oblečený je snáď základom pohodovej rybačky. Nie je nič horšie, ako keď sa vyberiete na ryby na viac dní a tam zmoknete do nitky, alebo vás prefúka a pod. Vždy treba byť pripravení. Oblečenie nezaberie ani v lete veľa miesta a určite vám vojde  medzi ostatné rybárske veci v aute.Rybárske oblečenie môžeme rozdeliť do viacero skupín

 • rybárske nohavice,
 • rybárske bundy,
 • vesty a
 • rybárske oblečenie komplety


Práve komplety sú najideálnejším riešením.
 

Ďalej možno oblečenie pre rybára rozdeliť podľa účelu na

 • rybárske nepremokavé oblečenie,
 • outdoor,
 • pršiplášte,
 • rybárske zimné oblečenie,
 • špeciálne membránové oblečenie


O výhodách rybárskeho oblečenia sme sa už zmienili v inom článku, teraz by sa  mohli venovať starostlivosti o toto oblečenie. Predsa len rybárske komplety niečo stoja a my sa budeme snažiť, aby nám slúžili čo najdlhšie.
 

Rybárske oblečenie - pranie v práčke – nikdy neprať

 

rybárske oblečenie údržba – zákaz prania v pračke Práve pranie v práčke vám môže vaše drahé super oblečenie najviac znehodnotiť. Pri praní totiž prichádza k mechanickému namáhaniu membrány a jej rýchlemu opotrebeniu s následkom poškodenia. Hlavne usadeniny starých pracích práškov v pračke nenávratne odoberajú oblečeniu jeho vlastnosti a pri žmýkaní najviac prichádza k namáhaniu a poškodeniu membrány.


Ako sa teda správne postarať o čistenie membránového oblečenia?
 

 • Ak sa predsa len rozhodnete oblečenie oprať, musíte použiť špeciálny prípravok určený len na rybárske membránové oblečenie. Ale pozor, ani tento vám nemusí pomôcť, ak máte starú práčku, v ktorej sa nachádzajú pozostatky ostatných pracích práškov.
 • Aj teplota vody v práčke je veľmi dôležitá. Perte najviac na 30°C. Vyššia teplota poškodí membránu a impregnáciu. 
 • Pre všetkých, ktorí majú kvalitné rybárske oblečenie odporúčame toto NEPRAŤ V PRÁČKE  a už vôbec nie dávať do čistiarne.
 • Samozrejme, nebudeme chodiť zablatení. Dobré je oblečenie očistiť hneď za čerstva priamo pri vode, hlavne od rybieho slizu, ktorý je veľmi priľnavý. Blato, krmivo a iné nečistoty ľahko odstránite vlhkou handrou alebo aj rukou. Ak prídete domov a rozhodnete sa nejako zbaviť nečistôt, nie je problém. Oblečenie je najlepšie očistiť tak, že si ho oblečiete a vojdete do sprchy. Studenou, nanajvýš úplne vlažnou vodou sa v oblečení osprchujete a necháte odtiecť. Nežmýkame ani v rukách. 
 • Potom nasleduje ďalšia dôležitá vec, a tou je sušenie. Nikdy nesušte na radiátoroch. Teplota v nich dosahuje vysoké teploty a oblečenie poškodíte. Vysušiť ho je vhodné zavesením na vešiak v prievane a nie na slnku. 
 • Pozor! Ak prídete domov z výpravy, uvedomte si, že oblečenie môže byť vlhké aj od rosy, hmly a pod. Nikdy ho vlhké neskladajte a  neukladajte medzi veci. Riskujete tak plesnenie a zhranatenie vášho oblečenia.

Ak dodržíte všetky naše rady, tak vaše rybárske oblečenie vám poslúži dlhé roky bez problémov. 

Ak nič nezanedbáte, tak aj po x rokoch sa budete tešiť že máte nepremokavé, plne funkčné membránové rybárske oblečenie, ktoré  Vás nikdy nesklame, ani v najväčšom extréme počasia:)

 

 

rybárske oblečenie očistenie

 

Rybárske oblečenie – postup údržby
 

Starostlivosť o priedušné memránové oblečenie: musíte nasledovať základné inštrukcie podľa symbolov na oblečení. Bežné čistenie robiť len čistou vodou (napr. po rybačke či prechádzkach v prírode umyť znečistené oblečenie mokrou handrou a nechať vyschnúť voľne zavesené na ramienku), prať najlepšie ručne v 30°C vode a len v nevyhnutých prípadoch (predĺžite životnosť membrány oblečenia a tým nepremokavosť).

Ak už je potrebné použiť čistiace prostriedky tak len tie, ktoré nenarušujú membránu:

v žiadnom prípade nepoužívajte 2v1 - prací prostriedok a impregnáciu v jednom, nepoužívajte aviváž a iné zmäkčovače, bežné pracie prostriedky a prostriedky obsahujúce bielidlá, chlór, flór, acetón a iné podobné chemické látky a rozpúšťadlá. 

Po vypraní zaveste oblečenie voľne na ramienko a aplikujte na vlhké oblečenie ešte impregnáciu sprejom, čím obnovíte odpudivosť vody a tým nepremokavosť. 
 


Rybárske oblečenie postup údržby - iné pokyny:
 

 • nikdy nezabudnite po použití nechať oblečenie riadne vyschnúť na dobre vetrateľnom mieste 
 • na vrchnej vrstve oblečenia nenosiť žiadne vesty ani iné bundy, ktoré by mohli poškodiť tretiu vrstvu oblečenia 
 • slané biele škvrny na oblečení hneď vyčistite. Slaná voda a slnečné žiarenie môžu poškodiť tkaninu. 
 • nesušte oblečenie na radiátore alebo v blízkosti krbu, otvoreného ohňa ani v sušičke. 
 • nikdy nenechávajte oblečenie vlhké a zložené, oblečenie môže zostať preležané a na tieto poškodenia sa nevzťahuje záruka!
   
rybárske oblečenie údržba rybárske oblečenie umývanie


KROKY pri veľmi znečistenom oblečení:

Krok 1: Namáčanie oblečenia

Obráťte oblečenie na ruby. Zatvorte všetky zipsy a suché zipsy. Do lavóra vlejte prací prostriedok na membránové rybárske oblečenie. Premiešajte, vložte oblečenie (po jednom kuse) do lavóra. Prepláchajte, aby vošiel do celého oblečenia. Nechajte 24 hodín v lavóri. Priebežne, keď Vám napadne, ho prepláchajte, zdvihnite a vložte späť. Ešte stále ste v tom istom lavóri s tým istým pracím prostriedkom. Po 24 hodinách oblečenie znovu prepláchajte, vylejte lavór a napustite letnú čistú vodu a pláchajte dovtedy, kým neostane čistá voda. 
 

Krok 2: Pranie oblečenia

Oblečenie (1ks) vložte do lavóra. Nalejte prací prostriedok na membránové oblečenie. Operte oblečenie, riadne ho prepláchajte a zaveste voľne na ramienko.

Grangers Performance Wash prací koncentrát 300ml

Grangers Performance Wash prací koncentrát 1L
 

Krok 3: Impregnácia oblečenia

Zaveste na dobre vetrateľné miesto. Po praní ešte na mokré aplikujte odporúčanú impregmáciu.

Grangers Performance Repel PLUS sprej 275ml

 

Ak nepodceníte tieto kroky bez veľkej investície, tak aj po rokoch sa budete tešiť z Vášho membránového oblečenia, že je nepremokavé a pri tom plne funkčné ( odvod potu do priestoru - nespotíte sa). Niektoré príklady z našej osobnej skúsenosti:

rybárske oblečenie údržba test nepremokavosti v autoumyvarke Membránové oblečenie, ktoré sa správne ošetruje na teste v autoumývarke :)
Bezproblémov odoláva aj striekajúcej vode. Využívam ho na v sezóne na kaprárčnie, mimo sezóny mimo sezóny na pracovné využitie ( práce vonku, predaj kaprov v zime,...). Oblečenie mám viac ako 10rokov. Peter Holič
rybárske oblečenie údržba - test nepremokavosti Malý test oblečenia či aj po 12 rokoch si zachováva 100% nepremokavosť. Na bundu som nalial vodu a nechal cca 2 hodiny. Bunda aj po 12 rokoch si zachováva absolútnu nepremakovosť pri jej funkčných vlastnostiach. Využívam oblečenie rybolov, turistika, lyžovanie.
Jozef Kutný

 

Údržbe rybárskeho membránového oblečenia sme sa venovali aj v špeciálnom vydaní relácie Rybárska Televízia EXTRA:

Príjemné piatkové poludnie Vám želám, tým čo práve papáte dobrú chuť. Sme v štúdiu s Petrom Papayom,
 v živom vysielaní. Ak nás budete pozerať zo záznamu tak samozrejme Vám želám dobrý večer, dobré ráno.
 Peťo čau. Ahoj, všetkých zdravím. Máme zaujímavú tému. Ľudia niekedy píšu že mám nepremokavé rybárske oblečenie ale
 cez to všetko mi premoká. Takže moja prvá otázka je: čo je to nepremokavé oblečenie, ako sa skúša, píšu tam niektorí vodný stĺpec až... alebo paropriepustnosť až... Povedz nám aké sú to údaje a ako to platí. Vo všeobecnosti medzi ľuďmi je zaužívanie porovnávanie rybárskeho oblečenia podľa vodných stĺpcov. My robíte to oblečenie veľmi dlho a práve výrobca Geoff Anderson v poslednej dobe upustil od udávania vodných stĺpcov a práve z jednoho prostého dôvodu. V Európe je minimálne 4 ak nie 5 oficiálnych spôsobov ako sa určuje výška vodného stĺpca, čiže je to veľmi diskutabilné to porovnávať nejak. Inak povedané nie je to smerodatné čo sa uvádza.  Čo uvádza Geoff? Geoff Anderson uvádza 100% nepremokavosť, 100% preto lebo garantuje neobmedzenú dobu teda jednak trvania alebo dobu tej nepremokavosti, teda môžem byť neobmedzenú dobu na tom daždi, aj na úplne silnom daždi, je úplne jedno či prší hodinu, dve, tri alebo päť. Boli sme na niekoľkých týždňových rybačkách kde neustále lialo, lialo, lialo a stačila mi jedna tá istá bunda, tie isté nohavice. Ja ťa preruším, lebo vidím na monitore nášho technika Lukáša, aj všetci to máte možnosť vidieť, že sme síce v živom vysielaní, to zbadáte aj podľa toho, že mi sa tu občas aj zakokceme, čo by sme inak vystrihli, ale mi Vám chceme ukázať súbežne aj videá, ktoré sme nakrútili, a to sú sprievodné videá. My sme tu dvaja a vy vidíte v pozadí alebo vedľa aj tie videá, ktoré dávame. Takže, Peťo. Hovoríme o 100% nepremokavosti, to znamená, môže na teba pršať ako silno chce, a ako dlho chce. Presne tak. A tu je práve problém. Ľudia píšu: vy zaručujete 100% nepremokavosť, ja som ale po pol roku, dajme tomu, po dvoch  mesiacoch premokol. Takže kde je chyba?  No chyba, teda pokiaľ sa to týkalo nášho rybárskeho oblečenia, môže byť jedine pri starostlivosti alebo čistení tohto rybárskeho oblečenia, prania tohto oblečenia. Alebo teda ak by sme to zovšeobecnili, tak chyba môže byť napríklad zlým výberom značky, alebo teda parametrami, ktoré ten výrobca udáva, čiže tí ľudia uverili niečomu, a potom v praxi sa ukázalo že naozaj či už z hľadiska životnosti dlhodobej alebo z hľadiska toho aktuálneho času, ktorý strávili na daždi jednoducho to oblečenie neposkytuje to, čo garantovalo. No myslím si, že mali by sme sa baviť o oblečení, ktoré 100% poznáme a ktoré máme, to je Geoff Anderson. Lebo ani nie je korektné riešiť iné značky rybárskeho nepremokavého oblečenia, bavme sa o tom, čo máme.  Takže. Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri údržbe tohto oblečenia, alebo inak opýtané, ako toto oblečenie treba čistiť, aby sme ho nepoškodili? No, ja každému odporúčam v prvom rade ak som na rybách alebo som pri vode, a zašpiním sa od blata, od slizu rýb, od krmiva, tak čo najskôr to čistou vodou jednoducho zmyjem zo seba, to oblečenie je nepremokavé, ja nemám problém vojsť v gumákoch do vody po kolená a buď rukou, alebo handričkou to zmyjem zo seba. To je úplne ideálne. Keďže to oblečenie nenasáva do seba, ako sme to na tých videách videli, tak ten sekundárny efekt toho je, že to oblečenie sa tak nešpiní. Čiže nenasáva mi to. Ale samozrejme že keĎ je extrémne hrubá vrstva blata a necháme to tam a zaschne mi to, no tak potom to musím nejak mechanicky z toho dať. Ak toto nie je možné,tak potom odporúčam druhú viariantu, ktorú bežne používame aj ja, že prídem domov, pozatváram vrecká, vleziem do sprchy, pustím si vodu a zase to nejakou handričkou alebo rukou len zošúcham mechanicky tú špinu, ktorá tam je. Inak povedané ty vlezieš v oblečení do sprchy a osprchuješ sa. Hej. Predpokladám, že nie je vhodné to horúcou vodou. Nie, nie. Normálnu vlažnú alebo teda chladnú vodu. Ono to netrvá dlho, to je relatívne rýchla záležitosť. Zhrňme si to. Ak sa ušpiníte na rybách, tak prosím hneď na mieste vodou očistiť, pozor na sliz rýb, ten keď zaschne tak ten tam drží dobre dlho. Áno určite. S tým je vážne potom problém. A to sa rieši všelijakými inými metódami, ktoré tiež môžu poškodiť oblečenie, alebo keď prídete domov vlezte si do sprchy a osprchujte sa.
 Nepremokavosť a paropriepustnosť zabezpečuje membrána, áno? Áno. Čo to tá membrána vlastne je? Membrána je veľmi jednoducho povedané je materiál, látka, ktorá z jednej strany neprepúšťa vodu, vlhkosť, vietor, a naopak z druhej strany odvádza pot, teda presnejšie povedané paru. Je to taká premakaná vecička, ktorá ale keď sa poškodí, tak s tým je vlastne problém a potom stráca to oblečenie svoje vlastnosti. Bavme sa teraz prakticky, lebo poviem potom aj ja príhodu s oblečením Geoff, ale môžme ho prať? Môžme ho prať, určite. Za akých podmienok?  Výrobcom máme samozrejme odporúčané pracie prostriedky, ktoré je možné využiť, to je prvá vec. Druhá vec, oblečenie Geoff je, vždy to uvádzame na štitku, je možné prať aj v pračke, ale ja z vlastnej skúsenosti, teda zo skúsenosti iných rybárov, by som práve toto neodporúčal, lebo každá jedna pračka v každej domácnosti, pokiaľ teda nie je nová, rozbalená, tak má v sebe nánosy pracích práškov v sebe. Čiže ja si môžem tvrdiť že áno ja tam nedávam vôbec nič len čistú vodu alebo naopak ten odporúčaný prostriedok, ale tá pračka mi tam cirkuluje ten prací prášok alebo aviváž, tým pádom tú membránu jednoznačne poškodzujem  a môžu nastať práve tie veci, že mi začne premokať alebo prestane byť paropriepustná, jednoducho je zničená. To znamená môžeš použiť predpísaný prášok na pranie nepremokavého oblečenia, cez to všetko sa ti poškdí lebo v práčke sú usadeniny starých práškov? Dobre tomu rozumiem? Áno, dobre tomu rozumieš. Preto ja teda odporúčam, že ak prať oblečenia, tak radšej ho prať v rukách, namočiť ho do vane, z vlastnej skúsenosti keď ho chcem prať, namočím ho do vane alebo do nejakej väčšej nádoby. Mám 100% zaručené, že tam je iba ten náš predpísaný prací prostriedok a vyperiem ho ručne, nechám ho postupne vyschnúť potom a tým pádom určite nesmie nastať žiadne poškodenie. Horúca voda to tiež môže nejako poškodiť? Horúca voda určite. Také základné by som povedal pri tomto membránovom oblečení - vyvarovať sa horúcej vode, môže sa prať iba na 30°C maximálne myslím, vyvarovať sa nejakým klasickým chemickým čistiarňam, to by bola smrť, povedzme si, pre to oblečenie. Takže do čistiarní v žiadnom prípade! Určite nie. Pračku by som z toho tak isto vynechal, takže jednoznačne ak chcem prať, vlažná voda, predpísané pracie prostriedky a to je celé. Otázka moja znie: keď sa to rozhodne predsa len niekto oprať v pračke, aby sme ich teda vyviedli z toho omylu, čo spôsobuje žmýkanie? Lebo bubnová pračka, a odstredivá sila, to sa točí všetko a to oblečnie tam lieta, dá sa membrána poškodiť aj mechanicky? Že sa zlomí? Teda myslím tá vrstva toho oblečenia. To mi také logické pripadá, že sa to dá poškodiť.  Určite sa to dá poškodiť, pretože tá štruktúra, veľmi zjednodušene povedané, tá membrána je nejaký ten materiál, ktorý má danú svoju štruktúru. Keby sme sa na to pozreli napríklad pod mikroskopom, tak každé jedno paropriepustné oblečenie má svoju štruktúru, čiže mi keď ho budeme mechanicky tisíce krát točiť, krčiť, určite to bude znižovať životnosť toho oblečenia. Alebo práve tú nepremokavosť. To že je oblečenie nepremokavé, to pri praní v pračke spôsobuje dosť problém, teraz sa priznám, že moja manželka mi Geoff neoprala v pračke, takže je po Geoffovi v podstate. Ono ešte to drží tie vlastnosti, ono keď sa to nerobí 10x za sebou, ale keď sme to z tej pračky vytiahli, jeho to síce vyžmýkala to voda, ale tie vrecká, to je plné vody, z toho tečie tá voda, určite by som neodporúčal to prať v pračke a hlavne aj sušiť niekde v miestnosti asi nie. Vlastne ako sa má sušiť takéto oblečenie? Keď si ho operieme alebo sa v ňom osprchujeme, ako ho správne vysušiť? No pokiaľ sa v ňom iba osprchujete, to znamená že vnútorná strana je suchá, tak tam to robím jednoduchým hmatom, otrasiem to to dvakrát tú bundu a dám to naspäť do auta. Pretože ono to nenasiaklo ten objem. Čiže aj v zime keď mrzne, ja tú vodu otrasiem... Koniec koncov, moje Geoffy sú v aute celoročne.  No počkaj Peťo, ale v aute bývajú neskutočné teploty, hlavne v lete, ty hovoríš že celoročne ich v tom aut máš, tam býva 60, 70°C v lete na slnku keď ho necháš odstavené, to nepoškodí membránu? NIe, sú zbalené v taške. Keby som nechal to oblečenie na palubovke alebo niekde v zadu, tak by 100% došlo k poškodeniu tej membrány. Jasné. A čo také sušenie na radiatore? No tak to určite neodporúčam, pretože ten radiator takisto ani netuším koľko má stupňov,ale určite by som to teda nesušil. Ja osobne jednoznačne pri izbovej teplote, alebo aj vonku kde pofukuje vysuší sa rýchlejšie. Alebo teda pri štandardnej izbovej teplote, pokiaľ je ako teraz zima, alebo na jeseň. Ale to sa stále bavíme o tom opratom, čiže aj to že ty si mal vo vreckách vodu je úplne logické, lebo napríklad Dozer 5 má membrány aj vo vreckách. V tej pračke natešie pol litra vody do každého vrecka, a magnet ho zatvorí, tak aj po týždňovom sušení, keď otvoríš to vrecko vyleješ pol litra vody. Áno, je to logické. Ako by sme teda zhrnuli? Možno ste našli chyby, ktoré robíte aj vy, takže neperte v práčke, nežmýkajte, nerobte to nasilu, lebo poškodíte membránu, nesušte na radiatore, to určite mnohým z vás stalo, a teraz by som sa opýtal, ako skladovať toto nepremokavé oblečenie, lebo čo mám skúsenosti, zbalím stan,je rosa, je hmla, alebo byvak a keď ho zabalím taký vlhký on môže zaplesnieť, alebo sa hovorí zahranieť. Také výrazy všelijaké používajú rybári. Platí toto aj pri tomto oblečení? Lebo aj to je nepremokavé tak ako aj byvak, sice byvak nemá membránu, ale musí byť asi náležite usušený. No pokiaľ ho chcem dať niekde do skrine tak samozrejme že musí byť vysušené. Ja som hovoril, že to moje oblečenie ide do auta, ale ak je mokre prevesím ho cez sedačku. Ono aj bavlnené tričko keď je mokré nie je dobré ho dať do skrine, asi by urobilo svoje.  Takže sme si povedali v podstate všetko tom ako sa máme starať o rybárske oblečenie, nepremokavé, tak aby nám slúžilo. Takže ak užívatelia dodržia všetky tieto veci, ktoré sme im povedali tak by im malo vydržať v podstate nonstop. No malo by im vydržať veľmi dlho, pretože my sami máme skúsenosti, používame ho, mám bundu, ktorá má 13 rokov, mám veci ktoré majú 8, 7 rokov, takisko veľa našich zákazníkov stretám na výstavách, a je to také príjemné, keď ľudia idú okolo a len ukazujú prstom to mám 6 rokov, to mám 8 rokov, toto mám 3 roky a som s tým spokojný. Naozaj, ten Geoff považujem za veľmi dobrú investíciu, pretože minimum tých 10 rokov by to malo tomu človeku vydržať. Samozrejme ak dodrží pár vecí - žiadna horúca voda, žiadna chémia, žiadna aviváž, žiadne pranie v pračke, v ktorej hrozí to čo sme si povedali, že sú tam tie pracie prášky a aviváže niekde schované v tom násypníku, čiže pokiaľ toto sa dodrží, tak jednoznačne to oblečenie teda vydrží minimum  tých 10 rokov. Takže preto veľa ľudí hovorí je to drahé,je to drahé, ale nemyslím si to, lebo naozaj keď si to prepočítam na tú dobu, tak tá cena nie je taká strašná, a to nehovorím o prínose inom, a to je zdravotný by som to nazval prínos, lebo kedysi sme na ryby cestovali s batohom plným vecí a po druhom dni a šiestej výmene oblečenia a všetko rozvešané pod dáždnikom, a sušení pri ohni, bolo dochytané, na Orave napríklad, a pritom tie ryby idú, tak odkedy mám toto oblečenie, stačí mi jedna bunda, jedny nohavice, nejaké termovrstvy si zoberiem do nejakého malého batôžka a môžem cestovať okolo sveta, lebo jednoducho nemám s tým problém. Áno. Teraz sa možno opýtam hlúposť, ale nie je mi niečo úplne jasné a  verím, že aj vám diváci nie sú možno všetky veci jasné. Povedzme si, je niečo, čo sa volá impregnácia, a potom je membrána. Predpokladám, že v tom je rozdiel. Oblečenie chráni membrána, alebo je aj impregnované? Impregnácia, nazvyme to, že sú lacnejšie formy ochrany oblečenia, ktoré nejaký, týmto impregnovaním sa snažia vytvoriť z bežnej látky najekej nepremokavú, ale tam potom samozrejme tie vlastnosti iné, čo sa týka paropriepustnosti, vetru odolnosti a podobných a v konečnom aj tej nepremokavosti počas dlhodobého používania, zošúcha sa náter, poláme sa, čiže jendoznačne ja by som odporúčal membránu, ale je ešte impregnácia aj iný výraz,  to je impregnácia, ktorú mi ponúkame na impregnovanie membránového oblečenia, je to prípravok, ktorý môžem aplikovať na bundu, nohavice, ale tam zase je to tak, že to každému odporúčam v horizonte pár rokov, v súvislosti na to ako často používa to oblečenie, lebo veľa ľudí sa pýta pri kúpe nového kmpletu, že: mám si rovno kúpiť aj tú impregnáciu? Každému hovorím určite nie, lebo to čo sme videli aj na videách, tie kvapky vody, pokiaľ je to oblečenie nové , tak veľmi dlhú dobu sa ani nedokážu dokážu prejsť cez tú štruktúru tej látky, lebo ona je tak vyrobená. Čiže aj tú impregnáciu keby sme naliali, teda keby sme to tam namočili, tak sa nám maximálne môže stať to, že bunda ostané fľakatá, lebo tá impregnácia má samozrejme nejaký obsah ato je asi jediné. Ale mi nedostaneme tú impregnáciu, ten roztok do toho materiálu, pretože on sa používa vtedy, keď  sa rokmi alebo dlhým používaním a opotrebením tej látky, môžu tam vzniknúť mikro, naozaj mikro otvory, kde by sa mohla dostať voda, tak vtedy ja použijem tú impregnáciu a v tom momente sa chová ako voda,ktorá by teoreticky prenikla a mala by upchať tie mikro pory, ktoré tam vznikajú. Ale to je naozaj pri dlhodom používaní. Čiže na nový komplet určite neodporúčam kúpiť si impregnáciu a naliať to do toho. Jasné. Ja som vyčerpal všetky moje otázky čo ma zaujímalo ohľadom údržby tohto nepremokavého oblečenia a myslím si, že sme veľa ľuďom poradili, myslím si, že ak ste robili chyby tak sa ich vyvarujte aby vám oblečenie vydržalo čo najdlhšie, či už je to také alebo také oblečenie. Ak máš ty niečo čo by si ešte k tomu dodal. Ja možno len na naše nežné polovičky, lebo tam často veľa ľudí mi hovorilo, že prišli z rýb domov, celý natešený , ale všetko v strašnom stave čo sa bahna týka a tak, no a manželka že ich má rada keď vyzerajú dobre, to je aj môj prípad, no vidíš, tak manželka bez toho aby sa ich opýtala šupla to do pračky a oprala, teda samozrejme v snahe urobiť im radosť. Čiže toto by som dal ešte ako jednu z ďalších vecí, že keď donesiem domov membránové oblečenie, tak prvé by malo byť, možno to manželka vie, možno nie, ale treba ju upozorniť že ja sám ja sám... NO aj ja si myslím, že prevencia je tu na mieste, takže skôr ako odídem na ryby a ak sa vrátim poviem neper to nikdy v práčke, proste alebo keď si to kúpim, dobre si to obzri a nikdy to neper v práčke. To je asi najlepšie. Áno určite. Lebo mne moja manželka tiež oprala toto oblečenie v práčke, ja ho síce používam ďalej, je veľmi dobré, ja to nosím aj keď chodím venčiť psov takže hocikedy. Ale budem si musieť kúpiť druhé. Ale plánoval som to aj tak, takže mi na tom až tak nezáleží. Peťo, ďakujem ti za všetky informácie, vám všetkým ďakujem za pozornosť, dúfam, že sme vám pomohli, že vás to zaujalo a tešíme sa niekedy na budúce, majte sa.
Oblečenie Geoff Anderson môžem vrelo odporučiť všetkým rybárom, ktorí sa neboja loviť v extrémnych podmienkach a chcú loviť v extrémnych podmienkach. Ja osobne ho používam už dva roky, za túto dobu som mal možnosť ho otestovať ja v extréme, či už to bolo pri love na dierkach, kde bolo mínus 18°C alebo v celodennom daždi pri jesennom počasí. Ani jeden raz sa mi nestalo, že by ma toto oblečenie sklamalo a vďaka nemu sa mi podarilo už nachytať aj pekné ryby, pretože som navzdory počasiu nemusel ostať doma. Je to naozaj kvalita a nie je to len reklama. Naozaj odporúčam každému jednému z Vás, ktorí si chcete užiť rybačku v teple za každého počasia, Geoff Anderson je tá správna voľba.            
Geoff Andersén používam už 12 rokov, najviac v jesennom a zimnom období, takže extrémne podmienky len v Geoff Anderson. Pre Geoff Anderson netreba veľa reklamy, treba to len obliecť.
Oblečenie Geoff Anderson používam pri svojej práci už niekoľko rokov. Moja práca pozostáva z toho, že chodím popri vode, chodím do lesa, chodím proste do prírody. Prečo je Geoff dobrý? Napríklad pozrite sa dnes, sedím na pni, ktorý je úplne premočený a vôbec mi to nevadí. Okrem toho má samozrejme aj iné prednosti, prednosti aj v civilnom živote, môžte ísť na nákup keď hrozne prší, alebo keď padá mokrý sneh, to oblečenie je štýlové, každí na Vás pozerá iba to, že ako ste dobre oblečený, samozrejme okrem rybárstva som aj poľovník, toto oblečenie sa mi zišlo napríklad pri dohľadávaní diviaka, a poviem vám že
konkrétny prípad. Kamarát zostrelil diviaka, chodili sme po mokrom lese, padal nám mokrý a hustý sneh na chrbát, on prišiel domov so zápalom pľúc, ja som prišiel domov suchý. Ďalšia  príhoda čo sa mi stala, keď v zime v kalamite dostanete náhodou defekt, obiekol som si Geoff, ktorý mám na zadnej sedačke auta a sadol som si do snehu a opravil som si koleso. To všetko sú veci, ktoré oceníte až vtedy, keď sa vám stane niečo zlé. Takže, ja Geoff používam.
Ja osobne používam Geoff Anderson na rybačku, používam ho keď v decembri predávam vianočných kaprov. Bez Geoff Anderson si vôbec neviem predstaviť nejakú takúto pracovnú záťaž, v podmienkach ako je december. Vo vode, v zime, v chlade. Proste Geoff Anderson je top.
Toto oblečenie som asi pred 5 rokmi dostal na testovanie a to obdobie ma presvedčilo, že naozaj funkčne spĺňa všetko to, čo je deklarované a práve vďaka nemu som ulovil už viacero pekných rýb aj v extrémnom počasí.
Dnes máme taký čas ako máme, strašne prší, veľmi fúka, ale vďaka oblečeniu, ktoré mám na sebe to ani necítim. Toto oblečenie môžem vrelo doporučiť aj do extrému.
Geoffa mi kúpila manželka k 60-tke. Keby mi ho kúpila k 50-tke, možno by som dnes mal ešte obidve obličky,pretože je to ozaj unikátna vec. Možem každému doporučiť nech si ho kúpi.     

Navrch stránky