Aký rybársky čln si vybrať

Aký rybársky čln si vybrať Chcete si túto sezónu vychutnať rybačku z člna? Práve čln vám zaručí, že prechytáte všetky miesta, ktoré boli pre vás pri rybačke z brehu dosiaľ nedostupné a pritom môžete chytať všetkými rybolovnými spôsobmi (aj vertikálom). Aký rybársky čln si však vybrať?

 

Ak ste rybár a rozhodujete sa pre kúpu rybárskeho člnu, plánujete tak čln využívať rekreačne. Pre tento účel použitia sú ideálne nafukovacie člny. Umožnia vám plavbu po pokojnejšej hladine jazier a vodných nádrží, ale aj na tečúcich vodách.

 

Nespornou výhodou nafukovacích člnov je ich
 

 • vyššia bezpečnosť (nafukovací čln na vode je pri správnom používaní takmer nemožné prepichnúť. Ak však dôjde na vodnej ploche k prepichnutiu nafukovacieho člna alebo inému výraznému poškodeniu, vzduch z ostatných nepoškodených komôr sa vďaka membránam presunie do prepichnutej komory. Výsledkom je, že vzduch sa rovnomerne rozloží vo všetkých komorách a vy sa včas môžete dopraviť na breh),
 • jednoduchá preprava (nafukovací čln prenesiete sám bez cudzej pomoci na vami zvolené lovné miesto),
 • uskladnenie (jednoducho ho len vypustíte a uskladníte v menších priestoroch),
 • možnosť voľby pri výbere vybavenia člnu (spevnená podlaha z laminátu/ dreva, drevené / plastové sedenie, dokúpenie špeciálnych úchytov na udicu, sonar, mobil apod.),
 • výrazne vyššie pohodlie oproti laminátovým člnom (vďaka posuvným lavičkám si prispôsobíte vnútorný priestor nafukovacieho člna podľa svojej aktuálnej potreby; pasažieri si môžu pohodlne sadnúť po obvode člna na balóny; apod.)
 • možnosť voľby pri výbere motoru na čln (benzínový / elektrický lodný motor / manuálny pohon klasickými pádlami)
 • a v neposlednom rade môžete nafukovací čln využiť aj na iné než rybárske účely (dovolenka pri vode s deťmi apod.).

 

Na rybárskom trhu je však množstvo rôznych značiek nafukovacích člnov a vybrať je obtiažne. Už viac ako 20 rokov pôsobíme v rybárskom prostredí a naši zákazníci (a rovnako aj my samotní) máme pozitívne skúsenosti s nafukovacími člnmi Sportex.

 

čln sportexNafukovacie člny Sportex 

 • sú vyrobené z 5vrstvového PVC materiálu s prekladanými zváranými švami, čím je zaručená ich dlhá životnosť, vzduchotesnosť, ochrana pred vonkajším poškodením slanou vodou, teplom či chladom, UV žiarením, olejom a palivám.
 • plastifikačná prísada, ktorá sa pridáva pri výrobe, zvyšuje elasticitu materiálu, čo je obzvlášť dôležité pri rozkladaní a skladaní člnov za nízkych teplôt.
 • ľahko prístupné zapustené ventily,
 • výber z 3 druhov podláh : pevná, lamelová alebo nafukovacia podlaha (pevná a lamelová podlaha majú protišmykové prvky, čo je na vode veľmi efektívne a bezpečné; nafukovacia podlaha výrazne znižuje hmotnosť člna, je tichá - pri dopade predmetov na podlahu sa nevytvára hluk na rozdiel od pevnej a lamelovej podlahy),
 • jedna alebo viac lavičiek vo vnútri nafukovacieho člna (počet lavičiek sa líši od typu a veľkosti člna) - pozíciu lavičky si môžete prispôsobiť podľa vlastnej potreby a dosiahnuť tak optimálne pohodlie,
 • nízka hmotnosť a malá transportná veľkosť (jednoduchá manipulácia a preprava, napr. v kufri vášho auta)
 • sú skladné, no napriek svojej skladnosti disponujú po nafúknutí extrémne veľkým úložným priestorom, ktorý vystačí dvom dospelým osobám aj s potrebnou výbavou (pri modeli Shelf 270)
 • súčasťou výbavy člnov SPORTEX sú: kĺbové úchyty na veslá a úchyty na zaistenie v prípade ich nepoužívania alebo pri preprave (okrem menších rozmerov Delta), veslá, žaba na fúkanie, opravárenská súprava, užívateľský manuál, taška na prepravu, pevné lavičky a pevná lamelová podlaha s protišmykovou úpravou


 

Nafukovacie rybárske člny SPORTEX 

➡ ľahké a skladné člny,
➡ 3-ročná záruka,
➡ viacvrstvý materiál,
➡ dlhá životnosť,
➡ samostatne aj v setoch s elektromotormi / spaľovacími motormi, so sonarmi, s úchytmi Fasten alebo bez nichčln sportexDelta, Nautilus alebo Shelf?


Nafukovacie člny SPORTEX ponúkame v rôznych modeloch. Tieto modely sa od seba v určitých špecifikáciách líšia, takže si môžete spoľahlivo zvoliť čln, zodpovedajúci presne vašim individuálnym požiadavkám. Všetky tri modely majú moderný, príjemný dizajn a sú dostupné v dvoch farebných prevedeniach: zelenej a šedej a záleží len na vašich osobných preferenciách, ktorému dáte prednosť. 

 

clny


Člny Sportex Delta (v dĺžkach 210, 240 a 260cm)

 • Extrémne nízka prepravná hmotnosť
 • Dostatočná nosnosť
 • Ak chcete používať čln s motorom, pre pripojenie motora je potrebné použiť zadný úchyt, ktorý si môžete zakúpiť v sete spolu s člnomČlny Sportex Nautilus (v dĺžkach 270 a 300cm)

 • Mimoriadne stabilné člny s veľkou nosnosťou – až 400kg a sú vhodné aj pre 3 dospelé osoby
 • Pre pripojenie motora je potrebné použiť zadný  úchyt, ktorý si môžete zakúpiť v sete spolu s člnom
 • Väčší priemer balónov ako u série Delta ( väčšia nosnosť, väčšie pohodlie - lavičky na sedenie sú vyššie od podlahy)Člny Sportex Shelf (v dĺžkach od 200 do 420cm)

 • Člny so „zrkadlom“, teda pevným zadným čelom pre uchytenie motora,
 • Vďaka plavákom s väčším priemerom sú mimoriadne stabilné a majú aj vysokú nosnosť (napr. Shelf 200 má nosnosť 150kg, pričom je vhodný pre 1 osobu a Shelf 310 dokonca až 500kg a v jeho posádke môžu byť až 4 dospelé osoby)
 • Na výber máte člny Shelf s lamelovou, pevnou alebo nafukovacou podlahou

 

Rozdiely medzi pevnou /  nafukovacou / lamelovou podlahou

Pevná podlaha Nafukovacia podlaha Lamelová podlaha
+ vysoká stabilita
+ dlhodobo môžete stáť v člne
 
+ nízka hmotnosť
+ skladné, jednoduchý transport, rozkladanie
+ vhodné aj pre jedného človeka
+ vysoká stabilita
+ vhodné aj pre dlhé lovy po stojačky ( prívlač,...)
+ nízka hmotnosť
+ skladné, jednoduchý transport, rozkladanie
+ vhodné aj pre jedného človeka
 
- vyššia hmotnosť
- pre manipuláciu ideálne 2 ľudia
  - len na krátke postavenie v člne

 

 

Pri samotnom výbere modelu nafukovacieho člnu SPORTEX zvážte, aký vy sami chcete rybársky čln. Ponúkame vám TRI kritériá voľby, po ktorých zodpovedaní sa budete vedieť rozhodnúť pre konkrétny model (zrolujte nižšie)cln sportex

 

TRI kritériá voľby rybárskeho nafukovacieho člnu

 

Počet osôb v člne (nosnosť člna)
 

 • Chcete sa v člne plaviť sám? Najvhodnejším člnom pre vás bude čln s dĺžkou cca 200 až 250 cm.

  Náš tip: Nafukovací čln SPORTEX Shelf 200 - ​je ultra ľahký, skladný, viem si ho sám spustiť na vodu, aj napr. na strmých a zarastených brehoch.

   
 • Ak na palube člna budete dvaja alebo viac pasažierov, vyberajte si člny s dĺžkami od 250cm a viac. Treba si uvedomiť, že rozdiel v dĺžke má minimálny vplyv na transportnú veľkosť, ale obrovský vplyv na vaše pohodlie a bezpečnosť. Väčší čln zaručí, že aj po uložení celej výbavy, tašiek, kufríkov atď poskytne dostatok miesta pre nohy.

  Náš tip: Nafukovací čln SPORTEX Shelf 270​ je ideálny hlavne pri dlhších prívlačových výletoch.  

 

Miesto využitia člna
 

 

Lodný motor
 

 • Na stojaté, menšie vody odporúčame elektromotory, ktoré sú tiché, ekologické, ľahké na transport, šetria vašu peňaženku úsporou za benzín, pričom dosahujú vysoké tlačné sily porovnateľné s benzínovými motormi.

  Náš tip: elektromotor RHINO VX

   
 • Na veľké priehrady, rieky a dlhé rýchle presuny odporúčame benzínové motory novej generácie, ktoré sú pomerne tiché a šetrné k prírode. Je historicky dané, že absolútnou špičkou sú japonské lodné motory.

  Náš tip: benzínový lodný motor TOHATSU


 

Pozn. Ak nemáte preukaz vodcu malého plavidla, môžete používať výlučne iba rekreačné plavidlá (tj. malý čln s malým motorom). Všetky motory nad 5HP podliehajú registrácii na dopravnom úrade (bývalá štátna plavebná správa). Ak teda nie ste držiteľom oprávnenia Vodca malého plavidla je z tohto pohľadu rozumná voľba motor do 5HP.

 

 


 

čln sportex

 

Neprehliadnite: Nafukovacie člny Sportex ponúkame aj v cenovo výhodných setoch

 

člny sportex s fasten úchytmi

 

Navrch stránky