Ako si dobre vybrať rybársky spacák

Ako si dobre vybrať rybársky spacák A nestratiť sa pritom v húštine pochybností. Skôr alebo neskôr v živote každého ostrieľaného rybára sa objaví dilema nákupu rybárskeho spacáku. Samozrejme, vybraného podľa individuálnych potrieb rybára.  

 

V súčasnosti tvoria nadšenci športového a rekreačného rybolovu veľkú skupinu ľudí - ktorí majú veľmi odlišné preferencie. Určite ste si všimli, že spolu so zmenami počasia sa mení aj počet ľudí na rybách. Na konci jari a v lete sa vždy stretneme s väčším počtom rybárov. Spolu s poklesom teplôt, intenzívnymi zrážkami a sprievodnou vlhkosťou začína klesať počet ľudí ochotných vyjsť si k vode na ryby.

Nie vždy máme možnosť stráviť noc pri vode vo vykurovanej miestnosti. Potom nám pomáha okrem iného aj správne vybraný turistický spacák. Chráni tiež rybárov pred drsnými vonkajšími podmienkami.

 

spacák

 

Tu je krátky sprievodca pre tých, pre ktorých je sedieť doma neprijateľnou alternatívou a najradšej trávia čas pri vode kedykoľvek počas roka.
 

Aký je účel rybárskeho spacáku?


Na prvý pohľad sa odpoveď na túto otázku javí ako veľmi jednoduchá - slúži na spanie.

Teoreticky áno, ale spánok pri vode v teplej noci bez dažďov vyzerá inak ako v chladnom a vlhkom decembrovom počasí.
Dá sa pokojne dodať, že pre celoročného rybára nebude spacák iba miestom na spanie. Stane sa tiež priestorom pre bezpečné prežitie v zložitých podmienkach.

Neviem kedy a kto použil prvý profesionálny spacák, ale ak by som mal počúvať svoju intuíciu, napadne mi horolezectvo. Podmienky v horách nútia horolezcov používať dokonale funkčné vybavenie, ktoré im pomôže prežiť v relatívne pohodlných podmienkach až do konca výpravy.

Rybárske spoločnosti začali využívať podobné riešenia ako firmy zaoberajúce sa výbavou pre horolezcov. Osvedčili sa aj v segmente rybárskych spacákov.
 

Sezónne rybárske spacáky - ako si ich vybrať podľa sezóny?


Väčšina výrobcov udáva typ spacáku podľa počtu sezón. Ako však pochopiť túto terminológiu a ako si vybrať správny rybársky spacák šitý na mieru vašim potrebám? Keď hovoríme o spacákoch, sezóna sa používa iným spôsobom, ako keď hovoríme o „ročných obdobiach“, čo sa týka počasia.


Spacie vaky delíme na sezóny, od dvoch do piatich:

Dvojsezónne spacáky sa v našom klimatickom pásme pravdepodobne nebudú používať. Môžete ich ľahko vymeniť za dobré prehozy. Sú určené na najhorúcejšie letné obdobia.

Trojsezónne spacáky poskytujú izoláciu od neskorej jari do konca leta. Osvedčia sa na krátke výlety v dobrom počasí. Spolu s teplým prehozom ich môžete úspešne používať od neskorej jari do začiatku jesene.


spacák

 

Štvorsezónne rybárske spacáky sú určené tým, ktorí lovia prakticky po celý rok. Tieto spacáky vás zahrejú rovnako pri teplotách okolo bodu mrazu. Patríte do skupiny, pre ktorú je septembrová výprava v daždi obdobím radosti, nie plaču? Štyri sezóny sú minimum, na ktoré by ste mali myslieť.

Päťsezónne spacáky sú výrobky pre nadšencov zimného počasia s mimoriadne silnou izoláciou, ktorá zaisťuje teplo pri nízkych teplotách. Odporúčajú sa ako kaprový spací vak pre rybárov, pre ktorých ani dážď, ani sneh, vietor alebo teplota v prudkom mínuse nemôžu prekaziť ďalšiu výpravu. Ak nechcete zostať doma, bez ohľadu na vonkajšie podmienky, tento päťsezónny spacák je pre vás ideálnou voľbou.

Do tejto skupiny možno zaradiť aj viacsezónne spacie vaky, pozostávajú zo štyroch vrstiev. Môžu byť použité celú sezónu v závislosti od vonkajších podmienok. Majú vnútorný kuklu, ktorá sa používa v zime, v lete stačí vložku odpojiť a máme letný spacák.

spacák
 

Rybárske prikrývky a ich použitie


Pokiaľ ide o prikrývky, tie nie sú definované sezónnosťou, sú dodávané v dvoch typoch - s izoláciou alebo bez nej. Izolovaná prikrývka na lehátko poskytuje ďalšiu izoláciu, môžete ju použiť samostatne, keď je veľmi teplo, alebo v prípade potreby izolovať spacák.

V dobrom päťsezónnom spacáku môžete stráviť niekoľko dní na rybách s prikrývkou bez kúrenia, s vonkajšou teplotou mínus 7 - 8°C.

Prikrývky na lehátko môžu byť vetruodolné a vodotesné, vďaka čomu sú tieto výrobky použiteľné nielen vo vnútri otvoreného prístrešku. Môžete ich použiť v otvorenom brolly bivaku, s dáždnikom alebo mimo neho, teda pod holým nebom.

 

Rybárske lehátka s integrovanými spacákmi


Jedná sa o čoraz obľúbenejšie výrobky, pri ktorých sa dajú rozlíšiť charakteristické typy. Integrovaný spací vak je riešením používaným s lehátkami typu FLAT, pretože umožňujú skryť pomerne silný spacák do lehátka. Toto je veľmi pohodlné riešenie, o jednu vec menej veziete a prepravujete v aute.

V tomto prípade sa na určenie izolačného potenciálu používajú sezóny.

Najjednoduchšia verzia sa skladá zo štandardného lehátka, obvykle so zosilneným matracom a z vonkajšej časti spacákom spojeným zipsom. Je to plne integrovaný produkt, ale sú to verzie základnej úrovne a fungujú skôr od jari do konca leta.


lehátko so spacákom

 

Existujú pokročilejšie rybárske lehátka, v ktorých je lehátko spojené s plnou verziou spacáku (čo znamená obomi stranami spacáku). V takom prípade môžete samostatne používať spacák aj lehátko.

Tieto typy výrobkov ponúkajú oveľa lepšiu izoláciu ako jednoduchšie modely - bohužiaľ, však stoja viac.


Materiály používané v rybárskych spacákoch


Vonkajšie tkaniny

Moderné spacie vaky a prehozy pre rybárov sú vyrobené zo špecializovaných materiálov, ktoré ponúkajú vysoké parametre použitia.

Používajú sa tkaniny z polyesterového oxfordu, ktorých je  niekoľko druhov, ale tie, ktoré sa používajú v spacákoch, majú vysokú plošnú hmotnosť. Napríklad v spacáku z tkaniny Oxford 300 D v úprave peach skin budete spať akoby ste spali pod ľahučkým broskyňovým lupeňom.

Ďalším obľúbeným materiálom je polyester ripstop - odolný, polyesterový materiál s rebrovanou úpravou, ktorý zabraňuje poškodeniu tkaniny, aj keď sa do nej zapichne háčik.

V dobrých výrobkoch je materiál upravený pomocou impregnácie DWR, čo spôsobuje, že voda namiesto vsakovania odteká. Pre rybárov stanujúcich pri vode je dôležité, aby bol spacák chránený pred vlhkosťou a vodou.

 

Izolácia v spacích vakoch

Vnútorná tkanina, teda podšívka, je vyrobená z mikroflísu od 100 do 200g. Materiál s jedinečnými tepelnými a biofyzikálnymi vlastnosťami poskytuje nielen vynikajúcu tepelnú izoláciu, ale je aj ľahký, príjemný na dotyk, nekrčí sa a rýchlo schne.

V lacnejších verziách 4-sezónnych a 3-sezónnych spacích vakov sa používajú klzké tkaniny, ktoré vám umožnia dostať sa zo spacáku rýchlejšie, ale majú nižšiu tepelnú izoláciu ako mikroflís.


spacák

 


Vyplnenie


Úroveň izolácie spacieho vaku je hlavným určujúcim faktorom toho, aké teplo bude v najchladnejších podmienkach. Rybárske spacáky majú zvyčajne výplň zo syntetických vlákien, pretože:

  • rýchlo schne,
  • ľahko sa čistí,
  • za mokra nestráca toľko tepelnej izolácie (na rozdiel od tradičnej páperovej).


Všeobecne platí, že čím silnejšia je izolácia, tým lepšie udržuje teplo a lepšie funguje pri nízkych teplotách.

Používajú sa rôzne druhy vopred tvarovaných dutých polyesterových vlákien. Tieto materiály sú vyrobené z mnohých veľmi jemných, dlhých, hladkých, rúrkových vlákien s kanálikmi, ktoré zachytávajú vzduch. Existuje niekoľko druhov.

V prípade tkanín sa môžete stretnúť s pojmom gramáž materiálu, napr. 180 g. Gramáž predstavuje hmotnosť 1 štvorcového metra materiálu vyjadrenú v gramoch.

 

Čomu treba venovať pozornosť pri kúpe rybárskeho spacáku?


Samozrejme, v prvom rade sa zamerajte na vysokú kvalitu materiálov, z ktorých je vyrobený. Niektoré detaily sú však stále dôležité, čo zvyšuje funkčnosť a použiteľnosť spacáku:
 

Zipsy

Vašej pozornosti by nemala uniknúť skutočnosť, či má spacák kvalitný zips. Ak má, ušetrí vám to veľa času pri otváraní spacáku počas záberu, keď musíte okamžite vyskočiť a utekať k udici.

Zips v spacáku by sa mal ľahko otvoriť, kedykoľvek potiahnete za jeho hornú časť. Mal by tiež starostlivo zapadnúť do oka, aby neprepúšťal chlad.

Kvalitné kaprárske spacie vaky majú vnútornú ochranu zipsu, ktorá zabraňuje prienikom chladu do vnútra a naviac ešte aj vonkajšiu ochranu zipsu.

Niektoré spacie vaky majú proti vetru chránený golier, ktorý vás udrží v teple okolo ramien a krku - niečo ako kapucňa.

 

spacák

 


Upínanie k lehátku

Je dôležité, aby ste spacák dokázali bezpečne pripevniť k lehátku. Prvotriedne výrobky tohto typu majú upevňovacie pásy. Stabilný spacák, ktorý sa nehýbe, znamená lepší komfort spánku.

Veľmi lacné spacie vaky majú iba jednobodové zapínanie a tie kvalitné majú minimálne dve alebo tri druhy upínania.

 

spacák

 


Vankúš

Väčšina ponúkaných spacích vakov má vankúš, najlepšie z mäkkej flísovej tkaniny. Je to príjemný materiál, ktorý je vhodný aj pre rybárov s citlivou pokožkou a zaistí vám dobrý spánok.


Veľkosť a hmotnosť

Kompresný vak je dôležitá vec, spacák dokážete zbaliť na malú veľkosť a ľahko prepravujete.Spracoval: Rafał Prejs

Prevzaté s dovolením Tandem Baits

 

Vyberte si z ponuky spacích vakov

 

aké oblečenie na zimné rybačky

Aké oblečenie si vybrať do jesene a zimy

Jeseň a zima predstavuje pre nás, milovníkov outdoorových aktivít (rybárov, poľovníkov a turistov), ťažké obdobie. Dážď, sneh, vietor a mráz nám neraz skomplikujú pobyt pri vode či v lese. Stačí sa neprimerane obliecť a môžeme sa vrátiť domov s neželaným suvenírom v podobe prechladnutia alebo nebodaj zápalu pľúc. Chcete si užiť rybačku bez podobných následkov? 

Rybári, ktorí sú pri vode celoročne, vám poradia, aké rybárske oblečenie si zvoliť k vode na jesenné a zimné rybačky aj v nie príliš príjemnom počasí. 

Chcem zistiť viac

 

Navrch stránky