Lov kapra - články

Týždňovka na miestnej vode

Týždňovka na miestnej vode

Sezóna je v plnom prúde. Každý náš voľný čas je vždy využitý tak ako má byť. Ako inak, než pri vode. Na týždňovku sme sa rozhodli ísť na našu miestnu vodu. VN Kunov je vzdialená asi 5 km od Senice. Keď sme prišli mali sme ťažký výber lovného miesta, keďže tu bolo veľa iných rybárov. Po dlhšej chvíľke sme si miesto vybrali a začali sme si tu rozkladať veci. Keď už sme boli rozložení a boli pripravení na lov, išli sme si zmapovať dno a položiť tyčovku.
Preteky na Zemniku (opäť hot chili čarovalo)

Preteky na Zemniku (opäť hot chili čarovalo)

Už cez leto na rybách sa ma kamarát  pýtal, že či s ním pôjdem  na boiliesové  preteky na Zemník-Bodovka. Jeden známy čo tam bol na víkend ,urobil len jediný záber.... a to bola pre mňa výzva. Je koniec októbra a nocí sú už chladné. Balím si veci na pár dňovú rybačku.

Do tretice všetko dobré...2.časť

Do tretice všetko dobré...2.časť

Dôverovať výberu lovného miesta a zvolenej nástrahe, či samotnej taktike je veľmi dôležité. Človek sa lepšie cíti, keď robí to, v čo verí a keď sa dostaví aj zaslúžený úspech, je to super pocit. Asi každý kaprár to už vo svojom živote zažil niekoľkokrát. Máme pred sebou prvú noc, všetky udice vyvezené, dôkladne zakŕmené a v pohodlí svojich kresiel pozorujeme tichú a pokojnú hladinu. Len niekde v diaľke počuť obrovské telá kaprov, ako sa prevaľujú na hladine. Niekedy bol ten šplechot taký silný, že som mal pocit, akoby spadol do vody dospelý chlap. Noc je pomerne teplá a na oblohe niet ani obláčika. Je naozaj zážitkom pozorovať tak krásnu oblohu a milióny hviezd. Do svitania sme sa záberu nedočkali, ale myslím si, že všetkým to padlo vhod a takýto oddych a spánok bol potrebný.

Do tretice všetko dobré... 1. časť

Do tretice všetko dobré... 1. časť

Po dvoch minuloročných návštevách na jazere Carp Dream Lake, som bol troška sklamaný úlovkami. Nedostal som sa ani raz nad 10 kg a to som chytal na dvoch rozdielnych miestach. Keďže sa nerád ľahko vzdávam, nedalo mi to a začiatkom leta som začal plánovať ďalšiu výpravu na toto pekné a ťažké jazero. Myslím, že ma zaujalo hlavne tým, že nie je také ľahké uloviť peknú rybu napriek tomu, že je ich tu dostatok. Najväčšie lákadlom sú určite ryby nad 30 kg. Tentoraz bola početnosť členov našej výpravy väčšia, nakoľko ideme dve dvojice. Lovné miesta máme rezervované v zadnej časti jazera, kde som ešte nechytal, tak uvidíme. Prípravy boli dlhé a my sme boli nedočkaví, kedy už konečne príde deň odjazdu. Každý sme zvolili troška inú taktiku lovu, keďže sme potrebovali zistiť čím skôr, na čo ryba bude reagovať.

Kapor - Akú potravu a kedy? 5.časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 5.časť

Keby kapor mal cítiť naozaj squid-octopus, tak potom samotná báza (rozpúšťadlo) arómy vo fľaštičke by mala byť voda a nie alkohol, olej atď.. Olej sa vo vode nerozpúšťa - to znamená, že olejová aróma pre kapra nič neznamená. Predpokladá sa, že alkohol v nejakej forme registruje.

 

Kapor - Akú potravu a kedy? 4. časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 4. časť

Koľko potravy je kapor schopný prijať? Touto témou sa zaoberal Fange & Grove ešte v roku 1979. Uviedli sa tu údaje o čase strávenia potravy 4 až 48 hodín pri teplote 20-26°C a 18 až 60 hodín pri 10-15°C. Maximálne množstvo prijatej potravy je približne 5 až 10% z hmotnosti tela!
Kapor - Akú potravu a kedy? 3. časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 3. časť

Vráťme sa k potrave kapra. Prirodzenú potravu kapra ako som už spomínal viac-menej tvoria bezstavovce, ktoré keď sa nadtým zamyslíme, sa skladajú z proteínov, z vody a tukov. V prirodzenej potrave majú samotné uhľohydráty iba nepatrné zastúpenie. Vedecky je dokázané, že kapor vie stráviť viac ako 90% prijatých proteínov, pričom v zime je toto číslo o niečo nižšie.

Plávajúca vs. Potápavá

Plávajúca vs. Potápavá

Blíži sa víkend a tým aj ďalšia šanca dostať sa aspoň na pár hodín k vode. Pozerám predpoveď počasia a pred nami je ďalší horúci víkend. Volám kamarátovi Maťovi a bez dlhšej prípravy vyrážame na VN Devičany.
Akú potravu a kedy? 2. časť

Akú potravu a kedy? 2. časť

Rôzne, niekedy už absurdné úpravy koncových montáží svedčia práve o snahe vytvoriť anti-eject - montáž, ktorej sa kapor nevie zbaviť. Názor väčšiny je, že zasekneme asi len 60 až 80% rýb, ktoré mali čo do činenia s našou koncovou montážou.

Kapor - Akú potravu a kedy? 1. časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 1. časť

Michael Oberdortt 1995 píše: kapor na 75-90% prijíma výhradne živočíšnu potravu. Prijíma potravu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v jeho prostredí a ktorú vie najlepšie využiť pre svoj život a rast. Najväčšiu aktivitu vykazujú kapry v nočných hodinách, skoro ráno a večer.

Pekelne účinné boilies

Pekelne účinné boilies

Boilies - čarovná nástraha, o ktorej sa už napísalo naozaj veľa článkov a kníh. Každý z nás má na túto tému svoj názor a svoju teóriu. Sme zástancami určitých značiek a príchutí, na ktoré samozrejme nedáme dopustiť, inokedy sa nevieme rozhodnúť, čo použiť a vtedy sa z dobre namierenej reklamy dozvieme o top nástrahe, ktoré nás nikdy nesklame a síce je trošička drahšia, ale je naozaj „in“.

72 HODINOVY PRETEK NA  DUBNIKU 2

72 HODINOVY PRETEK NA  DUBNIKU 2

Bol podvečer a mne zvoní telefón. Priateľ  na druhej strane mi dal otázku,či nechcem ísť na 72 hodinový pretek na Dubník 2.V tej chvíli som nevedel hneď odpovedať,vedel som že parťák nebude mať  pár dní čas. Volám starému dobrému kamarátovi Tomášovi,že či nechce ísť do toho so mnou.

Neskutočná rybačka...

Neskutočná rybačka...

Ešte pred dovolenkou som sa s parťákom Michalom dohodol, že pár dní strávime pri vode na rybách...Chceli sme vyskúšať niečo nové a z viacerých možností padla voľba na zväzovú vodu v režime chyť a pusť VN Dolné Dubové s rozlohou 12 ha.

24 h   NA MIESTNYCH VODACH

24 h   NA MIESTNYCH VODACH

Keďže v tomto období nemáme moc času dohodli sme sa ,že vyskúšame na 24 hodín dve rôzne miestne vody. Ja  som zvolil VN Nemečky 18 ha a Michal zvolil jeho obľúbené VN Tesáre 20ha .

Oplatilo sa...

Oplatilo sa...

Kto by nepoznal svetoznámu a Unescom uznavanú Tokajskú oblasť a jeho centrum Tokaj. Mesto na sútoku dvoch riek , Bodrogu a Tisy, v krásnom prostredí z flourou nížinných riek. No málokto už pozná rybník pod Tokajskými kopcami plný nádherných rýb , ktorý sa v tomto mestečku nachádza.

Navrch stránky