Nadväzce na kapra: Snowman Rig

Nadväzce na kapra: Snowman Rig

Tzv. nastraženie na snehuliaka je jedna z najpoužívanejších montáží, ktoré pozná skoro každý rybár. Práve pri ňom nájde uplatnenie fantázia rybára, keď začne kombinovať rôzne príchute či už pop-up nástrahy alebo klasického potápavého boilies. Nie je žiadnym prekvapením, že práve na neobyčajnú a originálnu kombináciu boilies sa chytí veľká ryba. Tento nadväzec sa často využíva na selekciu použitím väčších priemerov boilies, s ktorým majú menšie kapre problémy pri nasávaní. Skvele vynikne nad monotónnym kobercom návnad.

Lov sumca: Poznáte svojho protivníka?

Lov sumca: Poznáte svojho protivníka?

Doba hájenia našej najväčšej ryby sa končí už 15. júna. Sumcová sezóna sa tak rozbehne o pár dní a kým sa tak stane, pripravila si pre vás Soňa Predná niekoľko zaujímavých faktov o sumcoch. Sumčiari, poznáte dokonale svojho protivníka?

Nadväzce na kapra: D-rig (Déčková montáž )

Nadväzce na kapra: D-rig (Déčková montáž )

V druhom pokračovaní si naviažeme D-rig montáž. Táto montáž je často prezentovaná na fluorocarbone, no mne sa viac osvedčila na mäkkej pletenej šnúrke. "Déčko", ako je jej hovorový názov, vždy volím na dno, kde sú vodné rastliny a vždy s pop-up nástrahou. Samozrejme, svoje uplatnenie si nájde aj na tvrdom dne. Háčik volím s predĺženým ramienkom typu Long Shank veľ. 8. Sezóna začína, takže hor´ sa ju vyskúšať v praxi.

Nadväzce na kapra: Blowback Rig

Nadväzce na kapra: Blowback Rig

V seriáli o nadväzcoch vám budem pravidelne prinášať moje obľúbené nadväzce, ktoré používam. V článkoch sa budú taktiež nachádzať tipy a triky ako ich používať, kde sa mi osvedčili a aké úspechy som na ne dosiahol. Dúfam,že moje skúsenosti s nimi vám pomôžu k dosiahnutiu vysnívanej ryby. V prvej časti tohto seriálu si naviažeme môj obľúbený nadväzec - Blowback rig.

RYBIE ZMYSLY: Postranná čiara alebo prečo pstruh loví hlavou proti prúdu

RYBIE ZMYSLY: Postranná čiara alebo prečo pstruh loví hlavou proti prúdu

Ako sa vraví, to najlepšie na koniec. V záverečnom článku seriálu RYBIE ZMYSLY si predstavíme šiesty zmysel rýb, a to postrannú (bočnú čiaru). Pomocou nej ryby dokážu zachytávať prúdenie vody, pohybovať sa na hladine a zaznamenať korisť, prekážky alebo iné ryby vo svojom okolí. Kombináciou bočnej čiary a sluchu vedia určiť smer, odkiaľ prichádzajú vibrácie a rovnako aj záchvevy vody s frekvenciou do 6 Hz. Dĺžka postrannej čiary sa pritom líši podľa druhu ryby, napríklad šťuka má postrannú čiaru po celom boku tela.

RYBIE ZMYSLY: Ryby fúzikmi najmä ochutnávajú a orientujú sa

RYBIE ZMYSLY: Ryby fúzikmi najmä ochutnávajú a orientujú sa

Piaty zmysel rýb, na ktorý sa bližšie pozrieme v tomto článku, je hmat. Ryby ho majú vyvinutý slabo. Dotykové receptory sa vyskytujú hlavne na fúzoch, v ústnej dutine a na pysku a registrujú najmä tvrdé predmety. Fúziky sú určené prevažne na ochutnávanie a hmat tu zohráva až druhotnú rolu. Hmatové a chuťové receptory na fúzoch tak hlásia rybe vopred informácie o chutnom súste. Ešte pred tým, ako zoberú nástrahu alebo potravu do úst. Taktiež fúzy spolu s postrannou čiarou umožňujú rybe dobre sa orientovať vo vodnom prostredí - aj pri zhoršenej viditeľnosti.

RYBIE ZMYSLY - počuje lepšie sumec alebo pstruh?

RYBIE ZMYSLY - počuje lepšie sumec alebo pstruh?

Ryby uši majú, aj keď nie sú viditeľné, a navyše ešte vnímajú zvukové vibrácie pomocou postrannej čiary. Značnou nevýhodou pre rybárov je vysoká vodivosť zvukov a vibrácií vo vodnom prostredí. Vo vode je šírenie zvuku odlišné od toho v atmosfére. Rýchlosť zvuku je tu 4,5krát vyššia, no jeho intenzita sa aj rýchlo stráca. Neopatrní rybári tak môžu vyplašiť ryby už pri svojom príchode k vode, a to hlučným správaním, búchaním dvier na aute a mnohými ďalšími hlukmi. Ryba toho následkom bude zo začiatku menej žrať a rybári tak prídu o zábery.

RYBIE ZMYSLY - majú ryby radšej slané alebo sladké?

RYBIE ZMYSLY - majú ryby radšej slané alebo sladké?

Dominantným zmyslom rýb pri vyhľadávaní potravy a orientácii vo vode je zrak. Všeobecne platí, že ryby ktoré majú dobrý zrak, nemajú tak dobre vyvinutú chuť oproti druhom s horším zrakom, pre ktoré je chuť jedným z hlavných zmyslov. Ryby veľmi dobre rozoznávajú slanú a sladkú chuť, no horšie vnímajú kyslú a horkú. Napríklad čerebľa rozozná stopu cukru až v 500x nižšej koncentrácii ako človek. 

RYBIE ZMYSLY - aké vône priťahujú ryby?

RYBIE ZMYSLY - aké vône priťahujú ryby?

Zaujímalo vás niekedy, prečo ryby reagujú na sladké vône jahôd, medu či vanilky? Prečo dravcov vždy priláka pach ranenej koristi? A ako je možné, že ryby plávajú niekedy aj stovky metrov za vôňou nástrahy? Patrik Predný sa vám pokúsi zodpovedať tieto otázky a navyše sa pozrieme i na to, aká vôňa je pre ryby najatraktívnejšia. Aký je váš tip?

RYBIE ZMYSLY - naozaj vidí ryba farebne?

RYBIE ZMYSLY - naozaj vidí ryba farebne?

Ako rybára ma vždy zaujímalo, ako vlastne ryba hľadá potravu, ako sa správa, ktoré zmysly používa najčastejšie a ktoré najmenej. Práve tieto otázky mi vírili hlavou pri rybačkách a boli pre mňa impulzom preskúmať jednotlivé rybie zmysly. V nasledujúcich šiestich článkoch sa teda spoločne pozrieme na to, ako ryby vidia, počujú, zameriame sa na ich hmat, čuch a v neposlednom rade, na ich šiesty zmysel, a to bočnú čiaru. V tejto časti sa povenujeme rybiemu zraku. Najviac ma vždy zaujímalo, či ryba vidí farebne. Môj názor bol ÁNO. Prečo by sa inak používali rôzne farbivá do krmív a iných nástrah?

 

RYBIE ZMYSLY - úvod

RYBIE ZMYSLY - úvod

Patrik Predný: Rybačku neberiem len ako koníček, ale ako súčasť života

Ako rybára ma vždy zaujímalo, ako vlastne ryba hľadá potravu, ako sa správa, ktoré zmysly používa najčastejšie a ktoré najmenej. Najviac ma však zaujímalo, či ryba vidí farebne. Môj názor bol ÁNO. Prečo by sa inak používali rôzne farbivá do krmív a iných nástrah?

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (3.časť)

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (3.časť)

Jerkbaits & Pullbaits

Jack (J) -  Patrí medzi „špecialistov“ na lov veľkých šťúk na stojatých vodách. Vďaka štíhlemu zaguľatenému telíčku s charakteristickým odtieňom a kresbou je vernou napodobneninou šťuky.

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (2.časť)

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (2.časť)

Crankbaits & Twitchbaits

Boxer (BX) - Už pomenovanie tohto modela prezrádza mnoho o jeho vlastnostiach. Je to svalnatý a agresívny boxer - provokatér s akoby pričapeným nosom. Vďaka svojmu kmitu, agresívnemu chodu (charakteristický pre modely SDR) a hrkálke umiestnenej v jeho útrobách, robí vo vode doslova „bordel“.

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (1.časť)

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (1.časť)

Za dlhé roky vláčkárskej praxe mi pribudlo neskutočné množstvo všakovakých voblerov rôznych značiek a hlavne mnoho skúseností a úspechov, ktoré som opísal už v nejednom článku. Nie náhodou som pritom uviedol na prvom mieste voblery poľského výrobcu Salmo.

Novinky e-mailom

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook