Nadväzce na kapra: Blowback Rig

Nadväzce na kapra: Blowback Rig

V seriáli o nadväzcoch vám budem pravidelne prinášať moje obľúbené nadväzce, ktoré používam. V článkoch sa budú taktiež nachádzať tipy a triky ako ich používať, kde sa mi osvedčili a aké úspechy som na ne dosiahol. Dúfam,že moje skúsenosti s nimi vám pomôžu k dosiahnutiu vysnívanej ryby. V prvej časti tohto seriálu si naviažeme môj obľúbený nadväzec - Blowback rig.

RYBIE ZMYSLY: Postranná čiara alebo prečo pstruh loví hlavou proti prúdu

RYBIE ZMYSLY: Postranná čiara alebo prečo pstruh loví hlavou proti prúdu

Ako sa vraví, to najlepšie na koniec. V záverečnom článku seriálu RYBIE ZMYSLY si predstavíme šiesty zmysel rýb, a to postrannú (bočnú čiaru). Pomocou nej ryby dokážu zachytávať prúdenie vody, pohybovať sa na hladine a zaznamenať korisť, prekážky alebo iné ryby vo svojom okolí. Kombináciou bočnej čiary a sluchu vedia určiť smer, odkiaľ prichádzajú vibrácie a rovnako aj záchvevy vody s frekvenciou do 6 Hz. Dĺžka postrannej čiary sa pritom líši podľa druhu ryby, napríklad šťuka má postrannú čiaru po celom boku tela.

RYBIE ZMYSLY: Ryby fúzikmi najmä ochutnávajú a orientujú sa

RYBIE ZMYSLY: Ryby fúzikmi najmä ochutnávajú a orientujú sa

Piaty zmysel rýb, na ktorý sa bližšie pozrieme v tomto článku, je hmat. Ryby ho majú vyvinutý slabo. Dotykové receptory sa vyskytujú hlavne na fúzoch, v ústnej dutine a na pysku a registrujú najmä tvrdé predmety. Fúziky sú určené prevažne na ochutnávanie a hmat tu zohráva až druhotnú rolu. Hmatové a chuťové receptory na fúzoch tak hlásia rybe vopred informácie o chutnom súste. Ešte pred tým, ako zoberú nástrahu alebo potravu do úst. Taktiež fúzy spolu s postrannou čiarou umožňujú rybe dobre sa orientovať vo vodnom prostredí - aj pri zhoršenej viditeľnosti.

RYBIE ZMYSLY - počuje lepšie sumec alebo pstruh?

RYBIE ZMYSLY - počuje lepšie sumec alebo pstruh?

Ryby uši majú, aj keď nie sú viditeľné, a navyše ešte vnímajú zvukové vibrácie pomocou postrannej čiary. Značnou nevýhodou pre rybárov je vysoká vodivosť zvukov a vibrácií vo vodnom prostredí. Vo vode je šírenie zvuku odlišné od toho v atmosfére. Rýchlosť zvuku je tu 4,5krát vyššia, no jeho intenzita sa aj rýchlo stráca. Neopatrní rybári tak môžu vyplašiť ryby už pri svojom príchode k vode, a to hlučným správaním, búchaním dvier na aute a mnohými ďalšími hlukmi. Ryba toho následkom bude zo začiatku menej žrať a rybári tak prídu o zábery.

RYBIE ZMYSLY - majú ryby radšej slané alebo sladké?

RYBIE ZMYSLY - majú ryby radšej slané alebo sladké?

Dominantným zmyslom rýb pri vyhľadávaní potravy a orientácii vo vode je zrak. Všeobecne platí, že ryby ktoré majú dobrý zrak, nemajú tak dobre vyvinutú chuť oproti druhom s horším zrakom, pre ktoré je chuť jedným z hlavných zmyslov. Ryby veľmi dobre rozoznávajú slanú a sladkú chuť, no horšie vnímajú kyslú a horkú. Napríklad čerebľa rozozná stopu cukru až v 500x nižšej koncentrácii ako človek. 

RYBIE ZMYSLY - aké vône priťahujú ryby?

RYBIE ZMYSLY - aké vône priťahujú ryby?

Zaujímalo vás niekedy, prečo ryby reagujú na sladké vône jahôd, medu či vanilky? Prečo dravcov vždy priláka pach ranenej koristi? A ako je možné, že ryby plávajú niekedy aj stovky metrov za vôňou nástrahy? Patrik Predný sa vám pokúsi zodpovedať tieto otázky a navyše sa pozrieme i na to, aká vôňa je pre ryby najatraktívnejšia. Aký je váš tip?

RYBIE ZMYSLY - naozaj vidí ryba farebne?

RYBIE ZMYSLY - naozaj vidí ryba farebne?

Ako rybára ma vždy zaujímalo, ako vlastne ryba hľadá potravu, ako sa správa, ktoré zmysly používa najčastejšie a ktoré najmenej. Práve tieto otázky mi vírili hlavou pri rybačkách a boli pre mňa impulzom preskúmať jednotlivé rybie zmysly. V nasledujúcich šiestich článkoch sa teda spoločne pozrieme na to, ako ryby vidia, počujú, zameriame sa na ich hmat, čuch a v neposlednom rade, na ich šiesty zmysel, a to bočnú čiaru. V tejto časti sa povenujeme rybiemu zraku. Najviac ma vždy zaujímalo, či ryba vidí farebne. Môj názor bol ÁNO. Prečo by sa inak používali rôzne farbivá do krmív a iných nástrah?

 

RYBIE ZMYSLY - úvod

RYBIE ZMYSLY - úvod

Patrik Predný: Rybačku neberiem len ako koníček, ale ako súčasť života

Ako rybára ma vždy zaujímalo, ako vlastne ryba hľadá potravu, ako sa správa, ktoré zmysly používa najčastejšie a ktoré najmenej. Najviac ma však zaujímalo, či ryba vidí farebne. Môj názor bol ÁNO. Prečo by sa inak používali rôzne farbivá do krmív a iných nástrah?

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (3.časť)

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (3.časť)

Jerkbaits & Pullbaits

Jack (J) -  Patrí medzi „špecialistov“ na lov veľkých šťúk na stojatých vodách. Vďaka štíhlemu zaguľatenému telíčku s charakteristickým odtieňom a kresbou je vernou napodobneninou šťuky.

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (2.časť)

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (2.časť)

Crankbaits & Twitchbaits

Boxer (BX) - Už pomenovanie tohto modela prezrádza mnoho o jeho vlastnostiach. Je to svalnatý a agresívny boxer - provokatér s akoby pričapeným nosom. Vďaka svojmu kmitu, agresívnemu chodu (charakteristický pre modely SDR) a hrkálke umiestnenej v jeho útrobách, robí vo vode doslova „bordel“.

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (1.časť)

Salmo voblery, ktoré lovia a viťazia (1.časť)

Za dlhé roky vláčkárskej praxe mi pribudlo neskutočné množstvo všakovakých voblerov rôznych značiek a hlavne mnoho skúseností a úspechov, ktoré som opísal už v nejednom článku. Nie náhodou som pritom uviedol na prvom mieste voblery poľského výrobcu Salmo.

Novinky e-mailom

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook